o miejscowości
Chmielno
Chmielno jest wyjątkowym miejscem, wyróżniającym się spośród innych punktów na mapie Kaszub. Miejscowość otaczają cztery jeziora, od dwóch kolejnych dzieli nas zaledwie kilka kroków. Charakterystyczne dla naszego regionu ukształtowanie terenu, falujące wzniesieniami i dolinami, sprawia, że jest u nas malowniczo i inspirująco przez okrągły rok. Wieś ma za sobą długą, okresami burzliwą historię, dzięki czemu nie brakuje nam również zabytków i ośrodków kulturowych. To wszystko sprawia, że Chmielno jest jednym z punktów na Kaszubskim Szlaku turystycznym.
Co Chmielno ma do zaoferowania
O najciekawszych atrakcjach turystycznych, których w okolicach Chmielna jest wiele, przeczytasz na naszym blogu. W tym miejscu chcemy napisać o infrastrukturze, przyjaznej odwiedzającym nas turystom z całej Polski i nie tylko.
Chmielno jest miejscowością niewielką, jednak w pełni przystosowaną do potrzeb człowieka w podróży. Ze Słonecznego Wzgórza w 10 minut (lub 15, wakacyjnym krokiem) dotrzesz do:
- restauracji
- lodziarni
- sklepu spożywczego
- apteki
- małej zewnętrznej siłowni
- zabytkowego kościoła
- wypożyczalni rowerów
- wulkanizacji
Większe potrzeby zaspokoisz w pobliskich Kartuzach, do których samochodem dostaniesz się w około 10 minut. Znajdziesz tu między innymi:
- szpital
- markety samoobsługowe, jak Biedronka, Lidl
- markety RTV/AGD, jak Media Expert, Neonet
- drogerie
- warsztaty samochodowe
Ciekawostki związane z Chmielnem
- Skąd pochodzi nazwa miejscowości? Odpowiedzi na to pytanie są dwa. Jedna z nich jest ciekawsza, druga zaś bardziej wiarygodna.
Według lokalnej legendy, przed laty we wsi mieszkała para zakochanych, którym nie było pisane szczęście w miłości. Dziewczyna była ubogą służącą, chłopiec zaś synem bogatego chłopa, tak więc o wspólnym związku mogli jedynie marzyć. Z rozpaczy dziewczyna utopiła się w jeziorze, po czym tęsknota wpędziła do grobu również jej ukochanego. Ciała złożono do grobów na jednym cmentarzu, jednak na przeciwległych stronach kościoła. Każdej nocy z grobów tragicznych kochanków wyrastały pędy chmielu, splatające się ze sobą. Pnącza codziennie przycinano, jednak bezskutecznie – w nocy ponownie wiły się po cmentarnych ścieżkach. W końcu podjęto decyzję, aby ciała złożyć obok siebie i tym sposobem przyniesiono ulgę duszom zmarłych.
Według innych źródeł, Chmielno zaczerpnęło swą nazwę od upraw chmielu, z których niegdyś słynęła ta okolica.